Test samostalnosti kao poreski propis koji ispituje samostalnost preduzetnika prilikom angažovanja uveden je 2020. godine a danas je predstavljena digitalna verzija ovog testa koji odgovorima na niz pitanja pomaže preduzetnicima da provere da li prolaze kriterijume testa i ukazuje im na propuste u poslovanju.
Test samostalnosti je kao obavezan za sve preduzetnike uveden izmenama Zakona o porezu na dohodak građana, a kako je danas objasnila menadžerka proizvoda za digitalni test samostalnosti i analitičarka javnih politika u kompaniji ''Clever'' Mina Simić, koja je digitalni test i predstavila, on je uveden zbog ranijih zloupotreba od strane poslodavaca.
"Digitalni test je napravljen jer i pored opširnog uputstva, kod samog testa postoje brojne nedoumice i situacije koje nisu sasvim jasno definisane. Zato smo kroz digitalizaciju pokušali da unapredimo proces i pomognemo preduzetnicima", rekla je ona.
Dodala je da ovaj test, kao prvi digitalni alat te vrste u Srbiji na jednostavan, lako razumljiv, a sveobuhvatan način preduzetnicima olakšava testiranje statusa samostalnosti.
Odnosi se na sve preduzetnike i sva pravna lica koja sarađuju sa njima.
Prema njenim rečima, test se sastoji iz devet kriterijuma samostalnosti na osnovu kojih se procenjuje svaki pojedinačni angažman preduzetnika, što znaci da se za svakog nalogodavca jednom radi test.
Govoreći šta rezultati testa znače Simić kaže da ako rezultat testa pokazuje da je status poslovanja nesamostalan, onda se celokupni prihod ostvaren od nalogodavca oporezuje efektivnom stopom od 45,5 odsto.
Ako je nalogodavac domaće pravno lice, posledice ne snosi preduzetnik nego nalogodavac ali ako je nalogodavac inostrano pravno lice, posledice nesamostalnosti snosi preduzetnik.
Test je obavezan za sve preduzetnike a njih prema podacima Agencije za privredne registre u Srbiji ima više od 305.000.
Digitalni test je predstavljen na skupu posvećenom fiskalnim i finansijskim aspektima poslovanja preduzetnika.